„10 powodów, dla których warto współpracować z agentem nieruchomości”

Współpraca z agentem nieruchomości to jak posiadanie osobistego przewodnika w złożonym świecie rynku nieruchomości. Dobry agent nie tylko pomoże w znalezieniu idealnego mieszkania lub pomoże w jego sprzedaży, ale także zapewni profesjonalne wsparcie na każdym etapie transakcji. Niestety na polskim rynku jest wielu takich, którzy oprócz zgarnięcia wysokiej prowizji, niewiele pomogą. Jak znaleźć profesjonalistę i co możemy zyskać, jeśli go zatrudnimy?

  • Dobry agent nieruchomości może być nieocenionym przewodnikiem na rynku nieruchomości
  • Współpraca z licencjonowanym pośrednikiem nieruchomości może ułatwić proces transakcji i zminimalizować stres
  • Lista pośredników z licencją znajduje się w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN
  • Stowarzyszenia w ramach PFRN starają się poprawić wizerunek pośredników i zapewnić profesjonalne usługi
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Jak pisaliśmy w tym artykule, w Polsce pośrednicy nieruchomości są postrzegani zazwyczaj bardzo negatywnie. Dlaczego? Po pierwsze niestety wielu z nich nie ma odpowiednich kompetencji, bo po deregulacji tego zawodu, pośrednikiem może zostać właściwie każdy. A wizja wysokich zarobków przyciąga często osoby, które nie mają odpowiednich predyspozycji do tego zawodu ani też ambicji, aby chociaż zdobyć licencję.

W środowisku agentów nieruchomości takie osoby nazywane są „pseudo pośrednikami”. Świadczą oni swoje „pseudo usługi”, często pobierając za nie duże prowizje, a nie oferując w zamian praktycznie niczego, czego klient nie mógłby ogarnąć sam. Mało tego, zdarza się, że nie potrafią nawet sprawdzić księgi wieczystej, czy chociażby prawidłowo obliczyć powierzchni lokalu, czyli wykonać podstawowych, wstępnych czynności.

Po drugie, nawet jeśli wiemy, jak znaleźć dobrego pośrednika, o czym pisaliśmy w tym artykule, to wiele osób po prostu woli sprzedać mieszkanie samodzielnie.

Co możemy zyskać, jeśli zatrudnimy agenta?

Jednak współpraca z dobrym pośrednikiem może przynieść wiele korzyści, o których często nie mamy pojęcia, decydując się na samodzielną sprzedaż. Te korzyści to przede wszystkim:

  1. Znajomość rynku. Agenci mają dogłębną wiedzę o lokalnym rynku nieruchomości, co jest kluczowe przy poszukiwaniu najlepszych ofert oraz ustalaniu odpowiedniej ceny sprzedaży. Często znają oferty, jeszcze zanim zostaną one opublikowane publicznie. Mają również dostęp do raportów cenowych, które są znacznie bardziej szczegółowe niż ogólnodostępne dane z NBP. Dzięki temu dokładnie wiedzą, za ile maksymalnie można sprzedać twoją nieruchomość i np. o ile podniesie jej wartość drobny remont.
  2. Umiejętności negocjacyjne. Agenci są wyspecjalizowani w negocjacjach i mogą pomóc uzyskać korzystne warunki zarówno przy zakupie, jak i sprzedaży nieruchomości. Dzięki ich doświadczeniu możesz zaoszczędzić pieniądze nawet po uwzględnieniu prowizji. Najczęściej zdarza się tak, że prowizja, której się tak obawiamy, zostaje „opłacona” umiejętnym poprowadzeniem negocjacji przez agenta. Przykładowo: agent może wziąć od 3 do 5 proc. od ceny transakcyjnej, a negocjacje oscylują zazwyczaj wokół 10 proc. i więcej.
  3. Obsługa formalności. Proces zakupu lub sprzedaży wiąże się z wieloma formalnościami i dokumentami. Agent pomoże w prawidłowym wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów, co znacznie ułatwi cały proces oraz przypilnuje szczegółów. Jest to bardzo istotne przy tzw. trudnych nieruchomościach, gdzie np. mamy wielu właścicieli, spadek, czy brakuje archiwalnych dokumentów.
  4. Rozbudowana sieć kontaktów. Agenci bardzo często współpracują ze sobą. Najbardziej rozpowszechniony system międzyagencyjny to MLS, w którym agencje wrzucają oferty swoich nieruchomości, a także informacje o klientach poszukujących. Dostęp do tego systemu mają tylko pośrednicy. Bardzo często znacznie skraca to czas sprzedaży czy poszukiwania nieruchomości. Agenci mają także zaprzyjaźnionych notariuszy, home stagerów, fotografów i innych ekspertów.
  5. Oszczędność czasu. Współpraca z agentem pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na poszukiwanie nieruchomości oraz organizowanie pokazów czy negocjacji.
  6. Wsparcie finansowe. Agent pomoże Ci zrozumieć różne opcje kredytowe oraz zorganizować spotkania z doradcami finansowymi, którzy przedstawią oferty dostosowane do twojej sytuacji.
  7. Wsparcie po zakończeniu transakcji. Dobry agent pozostaje dostępny także po finalizacji transakcji, oferując pomoc w przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów związanych z nieruchomością i oczywiście przeprowadza protokół zdawczo-odbiorczy i wydanie lokalu.

Współpraca z agentem nieruchomości może znacznie ułatwić proces zakupu lub sprzedaży nieruchomości oraz zminimalizować związany z tym stres.

Jak zatem wybrać profesjonalistę?

Pomimo zniesienia obowiązku posiadania licencji wielu pośredników jednak decyduje się na przystąpienie do egzaminów i uzyskanie takich uprawnień. Zapewne to kryterium może być pierwszym i podstawowym przy wyborze naszego pośrednika. Wtedy możemy mieć pewność, że transakcja będzie przebiegała zgodnie z prawem, a agent będzie potrafił rozwiązać wszelkie problemy formalne i np. pomóc w wycenie nieruchomości.

Listę pośredników z licencją znajdziesz w Centralnym Rejestrze Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN.

Stowarzyszenia działające w ramach PFRN wiele wysiłku wkładają w ocieplenie wizerunku pośrednika w opinii społecznej. Póki nie mamy odpowiednich regulacji prawnych, muszą na co dzień mierzyć się z nieuczciwą konkurencją i starać się swoją pracą i działaniem pokazywać, że usługi pośrednictwa na rynku nieruchomości mogą być prowadzone w sposób profesjonalny, mogą rzeczywiście pomagać klientom w nierzadko skomplikowanych sytuacjach związanych ze sprzedażą lub zakupem nieruchomości i zapewniać tak pożądany „święty spokój”, gdy w grę wchodzą wielkie kwoty i pojawia się ogromny stres.

Źródło: Business Insider
Data publikacji: 19 stycznia 2025

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Kampinos Nieruchomości z siedzibą przy Sierakowska 6, 05-080 Izabelin C (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@kampinos.com.pl… czytaj więcej