Zasilamy zieloną energią już 275 domów

Udało się! Z sukcesem uruchomiliśmy własną farmę fotowoltaiczną o mocy 0,5MW. Wystarczy, żeby zasilić energią nawet 275 gospodarstw domowych. Nasza inicjatywa podniesie jakość powietrza, którym oddychamy i ograniczy szkodliwy wpływ ludzkości na środowisko naturalne. Dzięki elektrowni rocznie uda się uniknąć emisji do 200 ton dwutlenku węgla i aż 2,5 tony szkodliwych pyłów odpowiedzialnych za smog. A to dopiero początek naszej przygody z odnawialnymi źródłami energii. W ciągu 5 lat planujemy uruchomić instalacje, które będą w stanie pokryć zapotrzebowanie ponad tysiąca gospodarstw domowych!

Pierwsze kilowatogodziny powstały w najciemniejszym miesiącu w roku

Kilkanaście miesięcy temu informowaliśmy o wygraniu pierwszej w Polsce aukcji OZE na dostawy energii z farmy fotowoltaicznej (Nasze środowisko – farma fotowoltaiczna). Kontrakt zawarty na 15 lat, zakładał wybudowanie farmy w ciągu 24 miesięcy. Termin ten mijał w grudniu. W mroźny, śnieżny i pochmurny poranek grudnia farma wyprodukowała pierwsze kilowaty energii.

Postęp technologiczny pozwolił nam podwoić planowaną moc farmy

W związku z tym, że projekt został przygotowany w 2014 roku, musiał zostać zaktualizowany. Okazuje się bowiem, że postęp technologiczny był po naszej stronie. W ciągu czterech lat sprawność modułów wzrosła tak bardzo, że na tym samym obszarze możemy podwoić moc instalacji. Projekt został zaktualizowany na łączną moc 1MW, do realizacji w dwóch etapach po 500kW.

Sama budowa trwała zaledwie kilkanaście tygodni

Proces budowlany obejmuje kilka czytelnych etapów. Wykonanie ogrodzenie, wbijanie pali na których opiera się konstrukcja oraz montaż paneli to pierwszy etap. Kolejne obejmują montaż inwerterów oraz postawienie i uzbrojenie stacji transformatorowej. Pozostaje tylko wykonanie połączeń między inwerterami a trafostacją oraz wykonanie przyłącza energetycznego do sieci średniego napięcia. Cały proces budowlany zamyka się w kilku tygodniach pracy na budowie. Reszta to formalności.

Elektrownię obsługujemy… smartfonem

Początek 2019 roku był dobrym momentem na konfigurację i obserwację pracy farmy. Uruchomiliśmy pełen monitoring parametrów farmy, dostępny zarówno przez stronę www jak i aplikację w smartfonie. Zapoznaliśmy się również z takimi pozycjami na rachunkach jak energia bierna, czynna (oddana i pobrana). Obserwowaliśmy prace monitoringu wizyjnego oraz jego analizy.

Nasza energia już pozwoliła uniknąć emisji 86 ton dwutlenku węgla

Z pewną ciekawością czekaliśmy na pierwszy słoneczny miesiąc. Kwiecień przyniósł nam obfitą produkcję energii. Finalnie przez miesiąc instalacja wyprodukowała 77MWh energii elektrycznej. Przykładowo średnie roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego wynosi 2-2,5 MWh, czyli opisywana farma może zasilić około 275 domów.

Przez pięć pierwszych miesięcy działania farma wyprodukowała 226MWh energii elektrycznej. Przekłada się to na redukcję emisji dwutlenku węgla o 86 ton w porównaniu do elektrowni węglowej.

W ciągu 5 lat planujemy osiągnąć łączną moc na poziomie 2 MW

W związku ze zmianą projektu, posiadamy pozwolenie na budowę II etapu farmy o mocy 500kW. W chwili obecnej czekamy na warunki przyłączenia i przygotowujemy się do udziału w kolejnej, zapowiadanej od wielu miesięcy aukcji OZE (odnawialnych źródeł energii). Dodatkowo w sąsiedztwie obecnej inwestycji pozyskaliśmy kolejne kilka hektarów ziemi na kolejną farmę o mocy 1MW.

Mieszkańcu gminy Izabelin

Jeśli jesteś zainteresowany ekologiczną inwestycją w odnawialne źródła energii jaką jest farma fotowoltaiczna, chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniami. Zapraszamy do kontaktu z osobą odpowiedzialną za projekt – Cezary Kwiatkowski.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Kampinos Nieruchomości z siedzibą przy Sierakowska 6, 05-080 Izabelin C (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres biuro@kampinos.com.pl… czytaj więcej